Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. ZÁKLADNÍ POJMY
  3. Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla

Naše společnost se prioritně zabývá dodávkami tepelných čerpadle značky ZUBADAN a COOLWEX. Aktuální ceny naleznete v našem e-shopu.

Tepelné čerpadlo je stroj, který čerpá teplo z jednoho místa na jiné vynaložením vnější práce. Obvykle je to z chladnějšího místa na teplejší.

Princip tepelného čerpadla je základem řady strojů a zařízení:

  • chladnička a mraznička
  • klimatizace
  • některé druhy vytápění

Princip tepelného čerpadla:
1. kondenzátor 2. tryska 3. výparník 4. kompresor

Princip

Nejčastějším typem je kompresorové tepelné čerpadlo. Pracuje na principu obráceného Carnotova cyklu (pozn. Přímý Carnotův cyklus se užívá u tepelných motorů). Chladivo v plynném stavu je stlačeno kompresorem a poté vpuštěno do kondenzátoru. Zde odevzdá své skupenské teplo. Zkondenzované chladivo projde expanzní tryskou do výparníku, kde skupenské teplo (při nižším tlaku a teplotě) přijme a odpaří se. Poté opět pokračuje do kompresoru a cyklus se opakuje.

Jednou z charakteristik práce tepelného čerpadla je topný faktor.

Tepelná čerpadla k vytápění

Charakteristikou tepelných čerpadel je jejich relativně omezený výkon, pokud mají zároveň zůstat ekonomická. Ještě před několika lety byla drtivá většina novostaveb energeticky až dvakrát náročnější na vytápění. S příchodem nových materiálů, zateplovacích technologií, úspornějších systému hospodaření s teplem a především nástupem nízkoenergetických staveb dnes potřebují budovy ke svému provozu mnohem méně tepla než v minulosti. Technologie současných tepelných čerpadel sice zůstává od jejich objevu takřka stejná (princip je znám přes sto let), ale je možné navrhovat mnohem menší a levnější zařízení, jež dokážou běžný dům bez problémů zásobit. Navíc se stoupajícími cenami alternativních zdrojů energie role těchto zařízení díky znatelné návratnosti investic roste.

Dnes je tepelným čerpadlem vybavena takřka každá desátá novostavba.

Nejčastěji se používají tato tepelná čerpadla:

  • tepelné čerpadlo vzduch/voda
  • tepelné čerpadlo voda/voda
  • tepelné čerpadlo vzduch/vzduch - jako zdroj vytápění nutno brát s rezervou, tyto systémy jsou většinou konstruovány především jako klimatizace, která ale v zimě může pracovat obráceně, tedy jako tepelné čerpadlo

Moderní tepelná čerpadla disponují frekvenčním měničem - plynulou regulací výkonu a elektronickým expanzním ventilem (EEV).

Tepelná čerpadla od výrobce Mitsubishi Electric jsou výjimečná zvláště díky své nové patentované technologii s názvem Zubadan. Díky této inovované technologii jsou tato tepelná čerpadla stále schopna dosahovat velmi vysoké energetické účinnosti i při chladných zimních dnech. Při velmi nízkých venkovních teplotách -15°C je možné tepelné čerpadlo Zubadan stále provozovat jako monovalentní zdroj tepla.

Tepelné čerpadlo Zubadan – navýšení výkonu

Rozšířený rozsah použití je až do venkovní teploty -25°C. Zrychlený režim odmrazování se postará o vysokou bezpečnost provozu a vysoký výkon. Doba odmrazování byla snížena ve srovnání s běžnými tepelnými čerpadly vzduch-voda až o 50% a interval mezi odmrazovacími cykly byl prodloužen až na 180 minut.

Tepelné čerpadlo Zubadan – rozšíření rozsahu

Technologie Zubadan

Inovovaný chladicí okruh tepelného čerpadla Zubadan s HIC tepelným výměníkem a kompresorem s přímým vstřikováním chladiva, udržuje stabilní průtok chladiva i při velmi nízkých venkovních teplotách.

Pomocí této patentované technologii přímého vstřikování chladiva pod hlavu kompresoru, jsou tepelná čerpadla od Mitsubishi Electric i při venkovní teplotě -15°C stále schopny zachovávat svůj topný výkon na 100%. Při extrémně nízkých venkovních teplotách dosahujících až -25°C jsou jednotky stále schopny udržet až 75% svého jmenovitého topného výkonu. Díky tomuto stabilnímu výkonu a vysoké energetické účinnosti těchto zařízení jsou nízké provozní náklady dosaženy i v zimních měsících.

Tepelné čerpadlo Zubadan – chladící schéma

Díky této nové patentované technologii dochází k chlazení kompresoru a vyvarujeme se příliš vysokým teplotám chladiva na výtlaku z kompresoru. Tato nová technologie Zubadan tak zaručuje vysoký topný výkon v celém provozním rozsahu.

Tepelné čerpadlo Zubadan – pracovní diagram

Výstupní teplota vody až 60°C

Díky vysoké výstupní teplotě vody až 60°C jsou tato tepelná čerpadla ideální k ohřevu teplé pitné vody. A to zcela bez nutnosti použití jakéhokoli elektrického dohřevu. Pro co nejnižší provozní náklady jsou tepelná čerpadla navíc vybavena frekvenčně řízenými kompresory typu Scroll a ventilátory, které jsou plynule regulovatelné v širokém rozmezí otáček. Díky frekvenčnímu měniči jsou jednotky schopny rychle reagovat na náhlou změnu potřeby výkonu a vždy se plně přizpůsobit aktuálním podmínkám provozu.

Technologie Zubadan též příznivě působí na zkrácení doby, kterou tepelné čerpadlo potřebuje k dosažení ohřevu teplé vody na požadovanou teplotu. Při venkovní teplotě např. 2°C se vlastní doba ohřevu vody zkracuje až o 50% v porovnání s běžnými tepelnými čerpadly.

Tepelné čerpadlo Zubadan – zkrácení ohřevu

 

Tichý provoz

Tepelná čerpadla Zubadan mají velmi nízkou hladinou akustického tlaku, kterou lze dále jednoduše upravit. Maximální hladinu akustického tlaku můžeme tak velice snadno přizpůsobit místním podmínkám. V malých obytných prostorech může být hladina snížena o 4 až 10 dB (A). Toto nastavení je důležité zejména pro noční provoz. Důležité upozornění: Při snížení hladiny akustického tlaku se snižuje i maximální topný výkon! Na tuto možnost je nutné dávat pozor již při samotném návrhu.

Kompaktní rozměry

Zachováním příznivých rozměrů a velmi malé hmotnosti, patří Zubadan k nejkompaktnějším tepelným čerpadlům na našem trhu. Mimo standardních tzv. kompaktních provedení tepelných čerpadel vzduch-voda (propojení pomocí vodního vedení), se současně nabízí Zubadan i v tzv. splitovém provedení. Pomocí propojení vedením chladiva s novým ekologickým chladivem R410A, není potřeba nijak zabezpečovat vedení proti zamrznutí a venkovní jednotku lze umístit až na vzdálenost 75 m od vnitřní části tepelného čerpadla s výkonovou ztrátou maximálně do 5%. Díky této možnosti může být venkovní jednotka umístěna téměř kdekoli v okolí vytápěného objektu, na nástěnné konzoli na fasádě domu, na stojanové konzoli na střeše či za domem.

Shrnutí výhod tepelných čerpadel Zubadan

Vysoká účinnost

Tepelná čerpadla Zubadan jsou vybavena frekvenčně řízenými kompresory typu Scroll a ventilátory, které jsou plynule regulovatelné v širokém rozmezí otáček. Díky frekvenčnímu měniči jsou jednotky schopny rychle reagovat na náhlou změnu potřeby výkonu a vždy se plně přizpůsobit aktuálním podmínkám provozu.

Provoz v průběhu celého roku

Pomocí nové patentované technologii Zubadan s přímým vstřikování chladiva pod hlavu kompresoru je umožněn celoroční provoz, a to i v období, kdy venkovní teplota klesá k extrémním hodnotám hluboko pod bod mrazu až k -25°C. Při těchto extrémně nízkých venkovních teplotách jsou jednotky stále schopny poskytovat až 75% svého jmenovitého topného výkonu.

Rychlé odmrazovaní

Díky řízenému procesu odmrazování jsou tepelná čerpadla Zubadan schopná poskytovat stálý potřebný výkon. Samotný proces odmrazování je řízen v závislosti na okolních podmínkách a netrvá běžně déle než 3 minuty. Současně došlo k prodloužení intervalů mezi jednotlivými odmrazovacími cykly. K odmrazování dochází přibližně každých 150 minut, při venkovní teplotě dosahující 5 až -20°C.

Stabilní výkon

Pomocí přímého vstřikování chladiva pod hlavu kompresoru je možné dosáhnout stabilního výkonu i při velmi nízkých venkovních teplotách. Jednotky jsou schopné poskytovat přibližně konstantní topný výkon až do venkovní teploty -15°C s možností ohřevu teplé pitné vody až na teplotu 55°C, bez nutnosti použití jakéhokoli elektrického dohřevu.

Rychlý ohřev

Nová technologie Zubadan má značný vliv i na rychlejší náběh teploty topné vody. Jednotky jsou schopné ihned po startu ve velmi krátkém čase dodávat potřebný výkon. V porovnání s běžnými tepelnými čerpadly došlo ke zkrácení vlastní doby ohřevu vody až na polovinu.

Nízká hladina akustického tlaku

Pomocí speciálně upravených lopatek ventilátorů se snížila maximální hladinu akustického tlaku na 52 dB (A), při 100% výkonu tepelného čerpadla, měřeno ve vzdálenosti 1 m od jednotky a ve výšce 1,5 m před jednotkou (platí pro jednotky do výkonu 14 kW). Jednotky navíc disponují tzv. nočním útlumem, kdy je možné jednotku v případě požadavku nočního klidu ztišit min. o 4 dB (A).

Snadná instalace, kompaktní rozměry a malá hmotnost

Minimální počet propojení a různé možnosti zapojení. Jednoduché a variabilní nastavení. Snadné umístění venkovní jednotky, díky převýšení vedení chladiva až 30 m a maximální délky vedení chladiva až 75 m. Zachováním příznivých rozměrů, které činí pouze 1350 × 950 × 330 mm a svojí hmotností pouze 146 kg, patří tepelná čerpadla Zubadan k nejkompaktnějším na trhu (platí pro jednotky do výkonu 14 kW).

Mám zájem o zasílání novinek
Newsletter bude odeslán na Vámi vložený kontaktní email.

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz